Strona w Budowie
Zespół cieśni nadgarstka
- Noszenie szyny na nadgarstek podczas snu
- Ćwiczenia, aby utrzymać nerwy w ruchu
- Unikanie pewnych czynności, które nasilają objawy
- Zastrzyk sterydowy do cieśni nadgarstka
Jeśli jednak nacisk na nerw pośrodkowy utrzymuje się, może to prowadzić do uszkodzenia nerwu i pogorszenia objawów. Aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu, u niektórych pacjentów może być zalecana operacja odciążenia nerwu pośrodkowego.
Przyczyna
Większość przypadków zespołu cieśni nadgarstka jest spowodowana kombinacją czynników. Badania pokazują, że kobiety i osoby starsze są bardziej narażone na rozwój tej choroby.
Inne czynniki ryzyka zespołu cieśni nadgarstka obejmują:
- Dziedziczność. Jest to prawdopodobnie ważny czynnik. U niektórych osób kanał nadgarstka może być naturalnie mniejszy lub mogą występować różnice anatomiczne, które zmieniają ilość miejsca na nerw – a te cechy mogą występować w rodzinach.
- Powtarzalne użycie ręczne. Powtarzanie tych samych ruchów lub czynności ręki i nadgarstka przez dłuższy czas może pogorszyć ścięgna w nadgarstku, powodując obrzęk, który uciska nerw.
- Pozycja dłoni i nadgarstka. Wykonywanie czynności wymagających ekstremalnego zgięcia lub wyprostu ręki i nadgarstka przez dłuższy czas może zwiększyć nacisk na nerw.
- Ciąża. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą powodować obrzęk, który powoduje ucisk na nerw.
- Warunki zdrowotne. Cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i zaburzenia równowagi tarczycy to stany związane z zespołem cieśni nadgarstka.
Objawy
Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą obejmować:
- Drętwienie, mrowienie, pieczenie i ból — głównie w kciuku i palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. To często budzi ludzi w nocy.
- Sporadyczne odczucia przypominające wstrząs, które promieniują do kciuka i palca wskazującego, środkowego i serdecznego
- Ból lub mrowienie, które może przemieszczać się w górę przedramienia w kierunku barku
- Osłabienie i niezdarność dłoni — może to utrudniać wykonywanie delikatnych ruchów, takich jak zapinanie ubrań
- Upuszczanie rzeczy — z powodu osłabienia, drętwienia lub utraty propriocepcji (świadomość, gdzie w przestrzeni znajduje się twoja ręka)
W większości przypadków objawy zespołu cieśni nadgarstka pojawiają się stopniowo, bez konkretnego urazu. Wielu pacjentów na początku stwierdza, że ich objawy pojawiają się i znikają. Jednak w miarę pogarszania się stanu objawy mogą pojawiać się częściej lub mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.
Objawy nocne są bardzo częste. Ponieważ wiele osób śpi z zgiętymi nadgarstkami, objawy mogą wybudzić Cię ze snu. W ciągu dnia objawy często występują, gdy trzymasz coś przez dłuższy czas z nadgarstkiem zgiętym do przodu lub do tyłu, na przykład podczas korzystania z telefonu, prowadzenia samochodu lub czytania książki.
Wielu pacjentów stwierdza, że poruszanie lub potrząsanie rękami pomaga złagodzić objawy.
Leczenie Wodorem Molekularnym H2 oraz Gazem Browna terapią 21 wieku
Plazmoterapia lampą Rife’a Sanoplasma 3 – to Nauka nie magia – Poznań