ASTMA – Jeśli masz astmę lub znasz kogoś, kto cierpi, to wiesz, jak szybko ta choroba może zapierać dech w piersiach.
Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, która wpływa na ilość powietrza wpływającego i wychodzącego z płuc.
U osób z astmą drogi oddechowe płuc są zawsze lekko zaognione. Ten obrzęk staje się jeszcze bardziej wyraźny, gdy astma jest wyzwalana – przez takie czynniki, jak zanieczyszczenia, alergeny, zimne powietrze, ćwiczenia lub silne zapachy – co utrudnia oddychanie pacjentom z tą chorobą. Skutkiem jest kaszel, świszczący oddech, duszność i ucisk w klatce piersiowej.
Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii ponad 26 milionów Amerykanów, w tym prawie 10 procent kobiet, ma astmę. Jednak mimo tego, że jest to tak powszechne, nie ma znanego lekarstwa na ten stan.
Obecne metody leczenia astmy obejmują leki na receptę w celu zmniejszenia obrzęku płuc i zmiany stylu życia, aby zapobiec wywołaniu choroby. A nowe badania pokazują, że wdychanie wodoru może również przyczynić się do znacznego zmniejszenia objawów tej przewlekłej dolegliwości.
Astma – W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Asthma Research and Practice , naukowcy przyjrzeli się zastosowaniu wodoru w leczeniu astmy. W testach na zwierzętach, które powtórzono trzykrotnie, myszy z astmą wdychały gazowy wodór przez 60 minut każdego dnia przez okres siedmiu dni. Pod koniec tygodnia autorzy badania stwierdzili, że „wdychanie wodoru chroni przed astmą w modelach mysich, poprawiając czynność płuc, łagodząc produkcję śluzu oraz zmniejszając stany zapalne i markery stresu oksydacyjnego”.
To badanie nie jest pierwszym, które pokazuje korzyści, jakie wdychanie wodoru może mieć dla zdrowia płuc. Dziesiątki badań, w tym badanie z 2018 r. opublikowane w Journal of Thoracic Disease i badanie z 2015 r. opublikowane w Journal of Thoracic Cardiovascular Surgery , dotyczyły terapeutycznych skutków wdychania wodoru w stanach oddechowych, takich jak POChP wywołana papierosem i nadciśnienie płucne . Każdy z nich stwierdził, że przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości wodoru molekularnego czynią go doskonałym dodatkiem do każdego planu leczenia mającego na celu poprawę zdrowia układu oddechowego.
Wodór H2 i jego działanie w Chorobach Płuc oraz wszystkich chorobach układu oddechowego człowieka.
Astma – Wodór cząsteczkowy jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, który przyniósł obiecujące wyniki w leczeniu różnych chorób, takich jak cukrzyca , łuszczyca i choroba Alzheimera . Dzięki swoim małym rozmiarom wodór może dostać się do części komórek, które są nieprzenikliwe dla innych cząsteczek. Dzięki temu jest szczególnie skuteczny w zatrzymywaniu i odwracaniu uszkodzeń oksydacyjnych w organizmie, które mogą prowadzić do stanu zapalnego.
H2 Zmniejszając stan zapalny w płucach, wdychanie wodoru może znacząco pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu objawów astmy. To bardzo potrzebny powiew świeżego powietrza dla tych, którzy cierpią na tę chorobę.
Wodór molekularny H2 pomaga w rehabilitacji po zakażeniu wirusem i walce z długim Covid-19.
Wodór H2 na Raka – od badań w świecie rzeczywistym do dowodów ze świata rzeczywistego
Na koniec jeden cytat z przykładowej pracy badawczej
Wnioski ! z tego badania !
Badanie to sugerowało, że wziewny wodór (XEN) jednorazowo w niskim stężeniu przez 45 minut miał pozytywny wpływ terapeutyczny na zapalenie dróg oddechowych u pacjentów z astmą i POChP.
Płuca w badaniach
Dysproporcja pomiędzy wytwarzaniem reaktywnych form tlenu ROS i układem ochrony antyoksydacyjnej związana jest z pewnymi stanami patologicznymi płuc, jak zapalenie płuc, uraz płuc wywołany oddechowo (VILI) oraz ostry zespół zaburzeń oddychania. Wdychanie gazu terapeutycznego jest rozsądnym podejściem do leczenia urazu płucnego, gdyż stanowiłoby to łatwą w podawaniu, nieskomplikowaną opcję terapeutyczną w trakcie zabiegu operacyjnego.
Ostatnio nasza grupa wykazała, że inhalacja wodoru 2% tłumi VILI w modelu mysim (zaprezentowanym na American Thoracic Society 2010 International Conference, Huang i inni, Inhalacja Gazowego Wodoru Tłumi Urazy Płucne Wywołane Oddychaniem u Myszy, New Orleans, 17 maja 2010). Oddychanie 2% wodorem w mieszance powietrznej znacznie złagodziło uraz płucny wywołany VILI, w tym obrzęk śródmiąższowy, zgrubienie przegrody wyrostka i infiltracja komórek zapalnych. Dane te stanowią solidny dowód na to, iż wdychany wodór mógłby terapeutycznie złagodzić VILI dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.
Wystawienie na działanie wysokich ciśnień parcjalnych tlenu np. oddychanie czystym tlenem, przez długi czas prowadzi do hiperoksycznego urazu płuc, zapalenia chemicznego, a ten z kolei do niewydolności oddechowej. Długotrwałe wysokie stężenia tlenu w znacznym stopniu pogarszają czynność płuc, wywołują i zwiększają reakcje zapalne. W naszym badaniu, hiperoksja (spowodowana wystawieniem na działanie 98% O2, 2% N2) trwająca przez 60 godzin spowodowała obrzęk płuc i doprowadziła do pogorszenia wymiany gazowej.
Hiperoksja w obecności wodoru 2% (98% O2, 2% H2) znacząco złagodziła hiperoksyczny uraz płuc. Co ciekawe, wodór zwiększył poziom oksygenazy hemu (HO)-1 mRNA oraz białka HO-1 w tkance płuc z urazem, co oznacza, że efekty ochronne wodoru można osiągnąć za pośrednictwem indukcji HO-1.
Ostry uraz płuc wtórny wobec znanego uszkodzenia narządów, po którym następuje szkodliwe zapalenie ogólnoustrojowe, jest wydarzeniem kluczowym. Analizując uraz płuc wywołany przez uraz jelit I/R w szczurzym modelu, Mao i inni odkryli, że leczenie wlewką soli fizjologicznej bogatej w wodór zmniejsza infiltrację neutrofili, peroksydację lipidów błony, aktywację NF-κB oraz poziom prozapalnych cytokin w tkankach płucnych w porównaniu z tymi u szczurów leczonych samą solą fizjologiczną.
Hiperoksja w obecności 2% wodoru w znacznym stopniu zredukowała hiperoksyczny uraz płuc poprzez zwiększenie poziomu białek hemooksygenazy (HO-1) w tkance płuc z urazem, co oznacza, że efekty ochronne można osiągnąć za pośrednictwem indukcji HO-1 wodorem.
Płuca i astma
Zhang, G. i wsp., Przeciwzapalny wpływ wodoru na model przeszczepiania płuc komórek śródbłonka mikronaczyniowego płuc w okresie przechowywania w chłodni. Transplantacja, 2018. 102(8): s. 1253-1261.
Wu, D. i wsp., Wodór chroni przed apoptozą wywołaną hiperoksją w komórkach nabłonka pęcherzyków płucnych typu II poprzez aktywację szlaku sygnałowego PI3K/Akt/Foxo3a . Biochem Biophys Res Commun, 2018. 495(2): s. 1620-1627.
Lu, W. i wsp., Wdychanie wodoru chroni przed rozwojem POChP u myszy wywołanym dymem papierosowym . J Thorac Dis, 2018. 10(6): s. 3232-3243.
Haam, S. i wsp., Inhalacja gazowego wodoru podczas perfuzji ex vivo płuc dawcy odzyskanych po śmierci sercowej. Przeszczep płuca J Serca, 2018.
Chen, M. i wsp., Wodór chroni płuca przed uszkodzeniem spowodowanym niedotlenieniem/reoksygenacją poprzez zmniejszenie wytwarzania rodników hydroksylowych i hamowanie odpowiedzi zapalnych . Sci Rep, 2018. 8(1): s. 8004.
Zhao, C. i wsp., Zmiany w ekspresji IL-4 i IL-13 w alergicznym nieżycie nosa leczonym solą fizjologiczną bogatą w wodór w modelu świnki morskiej . Allergol Immunopathol (Madr), 2017.
Yu, S. i wsp., Sól fizjologiczna bogata w wodór osłabia aktywację eozynofili w modelu alergicznego nieżytu nosa świnki morskiej poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego . J Inflamm (Londyn), 2017. 14: s. 1.
Ying, Y. i wsp., Ochronny wpływ nasyconej wodorem soli fizjologicznej na ostre uszkodzenie płuc wywołane kwasem oleinowym u szczurów . J Orthop Surg Res, 2017. 12(1): s. 134.
Yan, WM i wsp., Wpływ soli fizjologicznej bogatej w wodór na zapalenie błony naczyniowej oka wywołane przez endotoksyny. Med Gas Res, 2017. 7(1): s. 9-18.
Xiao, L. i N. Miwa, woda bogata w wodór zapewnia cytoprotekcję przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym w ludzkich fibroblastach dziąseł w hodowli lub ekwiwalentach tkanki 3D oraz wspomaga gojenie ran, wraz z oczyszczaniem z ROS i łagodzeniem spadku glutationu . Hum Cell, 2017. 30(2): s. 72-87.
Wang, K. i wsp., Sól fizjologiczna bogata w wodór zapobiega obniżeniu poziomu białka claudin-5 w septycznym płucu szczura poprzez szlak sygnałowy PI3K/Akt . Int J Clin Exp Med, 2017. 10(8): s. 11717-11727.
Takahashi, M. i wsp., Zanurzenie płuc w soli fizjologicznej bogatej w wodór łagodzi uraz niedokrwienno-reperfuzyjny płuc. Eur J Cardiothorac Surg, 2017. 51(3): s. 442-448.
Suzuki, Y. i wsp., Bogata w wodór czysta woda zapobiega rozedmie płuc wywołanej dymem papierosowym u myszy z nokautem SMP30 . Biochem Biophys Res Commun, 2017. 492(1): s. 74-81.
Liu, Z. i wsp., Wpływ soli fizjologicznej bogatej w wodór na tworzenie się pooperacyjnych pasm adhezji śródbrzusznej u myszy . Med Sci Monit, 2017. 23: s. 5363-5373.
Liu, X. i wsp., Jednoczesne podawanie wodoru spowalnia rozwój choroby płuc podobnej do POChP w modelu szczura wywołanego dymem papierosowym. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis, 2017. 12: s. 1309-1324.
Li, Q., Y. Tanaka i N. Miwa, Wpływ wodorookludującej krzemionki na migrację i apoptozę w ludzkich komórkach przełyku in vitro. Med Gas Res, 2017. 7(2): s. 76-85.
Kim, J., HJ Lee i SH Hong , Hamowanie biofilmu paciorkowcowego przez wodę wodorową. J Dent, 2017. 58: s. 34-39.
On, Y. i in., Wpływ wdychania wodoru na endometriozę u szczurów . Reprod Sci, 2017. 24(2): s. 324-331.
Ge, L. i wsp., Sól fizjologiczna bogata w wodór łagodzi uszkodzenia jąder wywołane hemisekcją rdzenia kręgowego u szczurów. Oncotarget, 2017. 8(26): s. 42314-42331.
Dong, WW i wsp., Ochronne działanie soli fizjologicznej bogatej w wodór przeciwko indukowanej lipopolisacharydami przemianie nabłonka pęcherzyków płucnych w mezenchymę i zwłóknieniu płuc . Med Sci Monit, 2017. 23: s. 2357-2364.
Audi, SH i in., Ochrona przez terapię wodorową wziewną w szczurzym modelu ostrego uszkodzenia płuc można śledzić in vivo przy użyciu obrazowania molekularnego . Szok, 2017. 48(4): s. 467-476.
Ushida, T. i wsp., Wodór molekularny poprawia kilka cech stanu przedrzucawkowego w szczurzym modelu zmniejszonego ciśnienia perfuzji macicy (RUPP) . Free Radic Biol Med, 2016. 101: s. 524-533.
Tao, B. i wsp., Wpływ soli fizjologicznej bogatej w wodór na akwaporynę 1,5 w septycznych płucach szczurów . J Surg Res, 2016. 202(2): s. 291-8.
Muramatsu, Y. i wsp., Woda bogata w wodór łagodzi dysplazję oskrzelowo-płucną (BPD) u nowonarodzonych szczurów . Pediatr Pulmonol, 2016. 51(9): s. 928-35.
Miyazaki, N. i wsp., Profilaktyczny wpływ wody wodorowej na rozwój nadaktywności wypieracza w szczurzym modelu niedrożności ujścia pęcherza moczowego . J Urol, 2016. 195(3): s. 780-7.
Meng, C. i wsp., Ochrona napełnienia płuc dawcy w warunkach zimnego niedokrwienia przed uszkodzeniem niedokrwienno-reperfuzyjnym tlenkiem węgla, wodorem lub obydwoma u szczurów . Life Sci, 2016. 151: s. 199-206.
Huang, SL, J. Jiao i HW Yan, bogaty w wodór roztwór soli łagodzi martwicę głowy kości udowej związaną ze steroidami poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego w modelu królika . Exp Ther Med, 2016. 11(1): s. 177-182.
Hong, Y. i wsp., Terapia skojarzona wodorem molekularnym i hiperoksją poprawia wskaźnik przeżycia i uszkodzenia narządów w modelu uogólnionego zapalenia wywołanego zymosanem . Exp Ther Med, 2016. 11(6): s. 2590-2596.
He, X. i wsp., Woda bogata w wodór wywierająca ochronny wpływ na funkcję rezerwy jajnikowej w mysim modelu immunologicznej przedwczesnej niewydolności jajników wywołanej przez Zona Pellucida Chin Med J (engl), 2016. 129(19): s. 2331-7.
Hara, F. i wsp., Wodór molekularny łagodzi starzenie się komórek w komórkach śródbłonka . Okólnik J, 2016.
Diao, M. i in., Wdychanie gazu wodorowego osłabia ostre uszkodzenie płuc wywołane przez wlew wody morskiej przez szlak Nrf2 u królików . Zapalenie, 2016.
Chen, S., W. Jiang i XH Wang, Ochronny wpływ podskórnego wstrzykiwania wodoru na tkanki jąder szczurów wystawionych na działanie dymu papierosowego . West Indian Med J, 2016.
Chen, L. i wsp., Re: Profilaktyczny wpływ wody wodorowej na rozwój nadaktywności wypieracza w szczurzym modelu niedrożności ujścia pęcherza moczowego : N. Miyazaki, O. Yamaguchi, M. Nomiya, K. Aikawa i J. Kimura J Urol 2016;195:780-787. J Urol, 2016. 196(2): s. 620-1.
Zhang, Y., Y. Liu i J. Zhang , Nasycona sól fizjologiczna łagodzi dysfunkcję płuc wywołaną endotoksyną . J Surg Res, 2015. 198(1): s. 41-9.
Zhai, Y. i wsp., Bogata w wodór sól fizjologiczna łagodzi uszkodzenia płuc związane z podwiązaniem kątnicy i sepsą wywołaną nakłuciem u szczurów . Exp Mol Pathol, 2015. 98(2): s. 268-276.
Yuan, L. i wsp., Podawanie soli fizjologicznej bogatej w wodór u myszy z allogenicznym przeszczepem krwiotwórczych komórek macierzystych . Med Sci Monit, 2015. 21: s. 749-54.
Wu, Q. i wsp., Woda wodorowa łagodzi uszkodzenie płuc wywołane wentylacją jednego płuca . J Surg Res, 2015.
Sato, C. i wsp., Wpływ wody wodorowej na zwłóknienie płuc wywołane parakwatem u myszy . Czasopismo medyczne Kitasato 2015. 45(1): s. 9-16.
Nakata, K. i wsp., Stymulacja ruchliwości ludzkich uszkodzonych plemników cząsteczką wodoru . Med Gas Res, 2015. 5(1): s. 2.
Liu, R. i wsp., Napełnienie płuc wodorem podczas zimnej fazy niedokrwienia zmniejsza uszkodzenie przeszczepu płuc u szczurów. Exp Biol Med (Maywood), 2015.
Liu, H. i wsp., Terapia skojarzona tlenkiem azotu i wodorem molekularnym w mysim modelu ostrego uszkodzenia płuc . Szok, 2015. 43(5): s. 504-11.
Kishimoto, Y. i wsp., Wodór łagodzi nadciśnienie płucne u szczurów poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające . J Thorac Cardiovasc Surg, 2015. 150(3): s. 645-654 e3.
Hattori, Y. i wsp., Leczenie wodorem molekularnym matki łagodzi uszkodzenie płuc płodu szczura wywołane lipopolisacharydem . Free Radic Res, 2015. 49(8): s. 1026-37.
Haam, S. i wsp., Wpływ inhalacji gazowego wodoru podczas perfuzji płuc ex vivo na płuca dawcy uzyskane po śmierci sercowej. Eur J Cardiothorac Surg, 2015. 48(4): s. 542-7.
Guan, Z. i wsp., Wpływ witaminy C, witaminy E i wodoru cząsteczkowego na funkcję łożyska w komórkach trofoblastu. Arch Gynecol Obstet, 2015.
Chen, X. i in., Ochronne działanie soli fizjologicznej bogatej w wodór na szczury z urazem spowodowanym wdychaniem dymu. Oxid Med Cell Longev, 2015. 2015: s. 106836.
Chen, S. i W. Jiang, Wpływ wodoru wstrzykniętego podskórnie na tkanki jąder szczurów wystawionych na działanie dymu papierosowego . Int J Clin Exp Med, 2015. 8(4): s. 5565-70.
Zhang, J. i wsp., Wpływ wody bogatej w wodór na ostre zapalenie otrzewnej modeli szczurów . Int Immunopharmacol, 2014. 21(1): s. 94-101.
Tomofuji, T. i wsp., Wpływ wody bogatej w wodór na starzenie się tkanek przyzębia u szczurów . Sci Rep, 2014. 4: s. 5534.
Noda, K. i wsp., Wstępne kondycjonowanie wodorem podczas perfuzji płuc Ex Vivo poprawia jakość przeszczepów płuc u szczurów . Transplantacja 2014.
Li, S. i wsp., Długotrwałe leczenie solą fizjologiczną bogatą w wodór zmniejsza stres oksydacyjny jąder wywołany przez nikotynę u myszy . J Assist Reprod Genet, 2014. 31(1): s. 109-14.
Du, Z. i wsp., Ochronne działanie soli fizjologicznej bogatej w wodór w niekontrolowanym wstrząsie krwotocznym. Journal of Surgical Research, 2014. W druku.
Xiao, M. i wsp., Sól fizjologiczna bogata w wodór zmniejsza przebudowę dróg oddechowych poprzez inaktywację NF-kappaB w mysim modelu astmy. Eur Rev Med Pharmacol Sci, 2013. 17(8): s. 1033-43.
Ning, Y. i wsp., Tłumienie wytwarzania śluzu w drogach oddechowych wywołanego dymem papierosowym przez bogatą w wodór sól fizjologiczną u szczurów . PLoS One, 2013. 8(12): s. e83429.
Liu, W. i in., Połączona wczesna resuscytacja płynami i inhalacja wodorem łagodzą uszkodzenia płuc i jelit. Świat J Gastroenterol, 2013. 19(4): s. 492-502.
Kawamura, T. i wsp., Gazowy wodór zmniejsza hiperoksyczne uszkodzenie płuc poprzez szlak Nrf2 in vivo. Am J Physiol Lung Cell Mol Physiol, 2013. 304(10): s. L646-56.
Xie, K. i wsp., Wodór molekularny łagodzi ostre uszkodzenie płuc wywołane lipopolisacharydem u myszy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i apoptozy . Szok, 2012. 37(5): s. 548-55.
Tanaka, Y. i wsp., Profilowanie zmian molekularnych wywołanych wodorowym traktowaniem przeszczepów płuc przed ich pobraniem . Biochem Biophys Res Commun, 2012. 425(4): s. 873-9.
Shi, J. i wsp., Wodorowa sól fizjologiczna chroni przed ostrym niedokrwieniem/reperfuzyjnymi uszkodzeniami płuc u szczurów. Serce Płuc Circ, 2012. 21(9): s. 556-63.
Liang, C. i wsp., [Wpływ inhalacji wodoru na aktywację p38 MAPK u szczurów z ostrym uszkodzeniem płuc wywołanym lipopolisacharydem]. Nan Fang Yi Ke Da Xue Xue Bao, 2012. 32(8): s. 1211-3.
Terasaki, Y. i wsp., Terapia wodorowa łagodzi uszkodzenia płuc wywołane napromieniowaniem poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego. American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology, 2011. 301(4): s. L415-26.
Sun, QA i in., sól fizjologiczna bogata w wodór zapewnia ochronę przed hiperoksycznym uszkodzeniem płuc. Journal of Surgical Research, 2011. 165(1): s. E43-E49.
Qiu, X. i wsp., Wdychanie wodoru łagodzi ostre uszkodzenie płuc wywołane lipopolisacharydem u myszy . Int Immunopharmacol, 2011. 11(12): s. 2130-7.
Liu, SL i wsp., Terapia wodorowa może być nowym i skutecznym sposobem leczenia POChP . Front Pharmacol, 2011. 2: s. 19.
Liu, S. i wsp., Spożywanie wody wodorowej zmniejsza ostre uszkodzenie płuc wywołane parakwatem u szczurów. Journal of Biomedicine & Biotechnology, 2011. 2011: s. 305086.
Huang, CS, i wsp., Wodór wdychanie zmniejszona nabłonka apoptozy wentylatorem uszkodzenia płuc indukowanego poprzez mechanizm z udziałem B aktywację czynnika jądrowego kappa . Biochemical and Biophysical Research Communications, 2011. 408(2): s. 253-8.
Fang, Y. i wsp., Sól fizjologiczna bogata w wodór chroni przed ostrym uszkodzeniem płuc wywołanym przez rozległe oparzenia w modelu szczurzym. Journal of Burn Care and Research, 2011. 32(3): s. e82-91.
Zheng, J. i wsp., Nasycona sól fizjologiczna wodorowa chroni płuca przed toksycznością tlenu. Medycyna podmorska i hiperbaryczna, 2010. 37(3): s. 185-192.
Qiu, XC i in., [Wpływ soli fizjologicznej bogatej w wodór na ciśnienie krwi i zdolność antyoksydacyjną tkanki płucnej u oparzonych szczurów po opóźnionej resuscytacji]. Zhonghua Shao Shang Za Zhi, 2010. 26(6): s. 435-8.
Huang, CS i wsp., Wdychanie wodoru łagodzi uraz płuc wywołany przez respirator . Critical Care, 2010. 14(6): s. R234.